Drahé kamene

 

KamenePodľa pôvodu ich možno rozdeliť na prírodné a syntetické. Prírodné drahokamy sú kryštalické minerály zriedkavého výskytu, s vyššou tvrdosťou, pekného vzhľadu, ktorý je daný ich leskom, farbou a špeciálnymi optickými vlastnosťami.

Drahé kamene sú diamant, rubín, zafír, smaragd, perly. Tie, ktoré nespĺňajú kritéria pre drahokamy sú polodrahokamy – šperkové a ozdobné kamene (topás, ametyst, akvamarín, opál, tigrie oko, achát...).

Diamant je z chemického hľadiska kryštalický uhlík, je to najtvrdší známy minerál. Vzniká vo veľkých hĺbkach zeme za vysokého tlaku a teploty a sopečnou činnosťou sa dostáva do vyšších vrstiev zemskej kôry. Až po vybrúsení získava svoju charakteristickú krásu – takýto diamant nazývame briliant. Hodnota diamantov sa určuje 4C *Carat – hmotnosť, 1ct = 0,2 h. *Color – farba, najznámejšie sú číre, žlté, modré, zelené, hnedé, čierne, červený a ružový sú najdrahší pre malý výskyt. *Clarity – čistota, jasnosť. Zisťuje sa lupami a optickými prístrojmi – plynové bublinky, utrúseniny, čierne bodky, trhliny. *Cut – výbrus, každá vybrúsená plocha musí byť schopná rozložiť dopadajúce svetlo a dúhové farby. Briliantový výbrus je najtypickejší.

Medzi najkvalitnejšie drahokamy patria červené rubíny, modré zafíry, zelené smaragdy (veľa vnútorných chýb). Celá škála šperkov je doplnená šperkovými kameňmi – akvamarín - farba morskej vody, zlatožltý alebo ružový topás, fialový ametyst, žltý citrín, čierny ónyx, jablkovozelený chryzopras...